Çanakkale savaşı, Çanakkale şehitleri, Çanakkale Zaferi, Paylaşım ve tartışma forumu
Ağustos 28, 2012, 08:39:59 ÖS *
Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Duyurular: Foruma üye olarak çalışmalarımıza katkıda bulunabilirsiniz.
 
   Ana Sayfa   Yardım Ara Takvim Giriş Yap Kayıt  
Sayfa: 1   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: GEZİ İZLENİMLERİM  (Okunma Sayısı 1565 defa)
harmanyolcusu
Global Moderator
Başlangıç
*****

Karma: +2/-0
Offline Offline

Mesaj Sayısı: 49« : Temmuz 23, 2008, 09:57:32 ÖÖ »

                       
Çanakkale harp hatıralarına gönüldaş olmam hasebi ile kara savaşlarının cereyan ettiği, tarihi milli park bölgesine sık sık ziyaret etmekteyim. Bu ziyaretler genelde arkadaşlarımızla ve kalabalık gruplarla olduğu için gitmeyi arzulayıp gidemediğimiz birçok yer oluyor.
Uzun süredir aklımda bulunan ancak farklı mazeretlerimde dolayı bir türlü yapamadığım harp bölgesinde bir hafta kalma niyetime bu sene muvaffak oldum.
Ailem ile birlikte İstanbul’dan yola çıktık ve savaş zamanı başta üç tane Kitre savaşı olmak üzere, birçok kanlı gün geçiren Alçıtepe köyüne vardık. Sıcakkanlılığı vede konuk severliği ile takdir toplamış bu köyde bir hafta kaldık.
Daha evvel gitmeyi çok isteyip gidemediğim yerlerin başında her halde Karayörük deresine inmek vardı. Bu gezimde dereye indim ve Çanakkale savaşları esnasında teslimiyetin, kahramanlığın, cesaretin ve hüzün duygularının doruğa çıktığı bu yerden çok müteessir oldum.
Gezimiz esmasında, gerek yolların bozuk olması, gerekse aracımızın araziye uygun olmaması sebebi ile Anafartalar ovasında istediğimiz her yere
gitmek kısmet olmadı. Mestan tepe, İsmailoğlu tepe, Yusufçuk tepe, Softa tepe hattından Büyük kemiklik burnuna kadar gidip, geri dönerek Büyük Anafartalar köyünde mola vermek durumunda kaldık.
Daha evvel bilmediğim ancak gezi esmasında öğrendiğim birkaç konuyu sizlerle paylaşmak istiyorum.
•   Geziye çıkmadan evvel planladığım Soğanlı deredeki gizli geçitlerin, oyukların ve barınakların kalıntılarını görme hayallerim, gezi esnasında gerçekleşmedi. Bilen insanlar çoktan vefat etmiş, yerleride tamamen kaybolmuş.
•   Soğanlı derede ve Alçı tepede halen ziyarete açılmayı bekleyen şehitlikler var.
•   Gelibolu yarım adası topraklarının ( Seddülbahir bölgesi için )tarım için çok verimli olmadığı köylüler tarafından zikrediliyor. Bunun nedeni ise toprağının kumlu olması. Bulgaristan ve Romanya’dan göçen insanlar, savaş zamanı tüm yarımadayı bir ağ gibi saran irtibat hendeklerini, farklı bölgelerden getirdikleri topraklarla doldurup tarım yapıyorlar.
•   1974 Kıbrıs savaşına kadar Seddülbahir kalesinde büyük bir birlik görev yapıyor ve Kıbrıs savaşı esnasında bu bölgeden çekiliyor.
•   1943 tarihinde ikinci dünya savaşı sürerken Arı burnuna ve Anafartalar bölgesine Alman askerleri geliyor. Yine bu bölgeye gelen bir Alman subayı hastalanarak vefat ediyor.
•   Romanya’dan Seddülbahir bölgesine göç eden insanların bir bölümü savaş bölgesinde ve her yerin şehitlik olmasından çok etkilenerek Anadolu’nun içlerine göç ediyor.
•   Uzun süre bölgede seyyar hurdacılar ve savaş koleksiyoncuları dolaşıyor. Binlerce ton savaş kalıntısı ve binlerce savaş koleksiyonuna konu olacak parçalar elden ele geziyor. Rahmetli Salim Mutlu’da bu koleksiyonculardan birisi. Ancak çok önem verdiği parçaları satmayıp biriktiriyor. Alçı tepe köyünde o dönemde bulunan askeri birlik komutanının da desteği ile bu savaş anılarını sergileme fırsatı buluyor. ( şimdi sergilenen bu savaş eserleri dışında aynı zenginlikte ikinci bir müze bulunmuyor.)
•   1933’te Alçı tepe köyüne gelen Alay, 1974 Kıbrıs savaşı esnasında Keşan’a giderek Mekanize Tugay seviyesine çıkartılıyor.
•   Bölgede savaştan sonra kalan bombalar sebebi ile kimse hayatını kaybetmiyor. Ancak patlamamış mermilerin daha çok para eden kısımlarını çıkarıp satmak için zorlayan birçok kişi, mermilerin patlaması sonucu sakat kalıyor.
•   Seddül bahir bölgesinde savaş zamanından kalan birçok Fransız mermileri risk teşkil ettiğinden, köylüler tarafından ya fosseptik çukurlarına ya da denize atılıyor.
•   Eceabat’a yapılan milli park maketi, açık hava müzesi ve savaşı canlandırma figürlerinin, aslında bölgenin en fakir köyü sayılan Behramlı köyüne düşünüldüğü. Ancak bazı prosedürlerden dolayı yapılamadığını öğreniyorum. 
         

                                                                   Mustafa Seçkin ÇAKIR
                                                           Çanakkale Harp Hatıraları Gönüldaşı

Moderatöre Bildir   Logged

ÇANAKKALE HARP HATIRALARI GÖNÜLDAŞI
Sayfa: 1   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

MySQL ile Güçlendirildi PHP ile Güçlendirildi Powered by SMF 1.1.13 | SMF © 2006, Simple Machines LLC 1 XHTML 1.0 Geçerli! CSS Geçerli!
Bu Sayfa 0.077 Saniyede 16 Sorgu ile Oluşturuldu