dalgalan sende şafaklar gibi ey nazlı hilal ÇANAKKALE ŞEHİTLERİMİZ


Tarihe Gönül Verenler Topluluğu. Çanakkale Şehitlerimizi Tanıtım Sitesi
çanakkale şehir madalyası
DUR YOLCU. Bilmeden gelip bastığın bu toprak bir devrin battığı yerdir eğilde kulak ver, bu sessiz yığın bir VATAN kalbinin attığı yerdir. / N.H. Onan

Anasayfa
Savaş Hazırlık
Savaşın Gidişatı
Yabancı Görüşler
Savaş Hatıraları
Savaş Sonrası
Film ve Videolar
Forum
Site Destek
En Son Yayınlanan Yazılar

18 Mart Kahramanları

ÇANAKKALE’DE BİR ŞÂİR: AHMET HÂŞİM

EYVAH ! YOKSA BİZİM SOKRAT’MI ?

Çanakkale Savaşının Yamyamları

Çanakkale'de Kaç Alman Savaştı
ÇANAKKALE'DE KAÇ ALMAN SAVAŞTI ?

Osmanlı devleti özellikle 1850'li yılların sonlarına doğru yeniliklere ve Avrupalılaşmaya hız vermiş, özellikle Sultan 2.Abdülhamit Han döneminde meşrutiyetlerle, yıkılmadan, modern ve teknolojik gelişmelere ayak uydurmaya çalışmıştır.Yine aynı amaçlarla 1909 tarihinde Abdülhamit Han tahttan indirilerek yerine İttehat Terakki cemiyetince desteklenen, Sultan 5. Mehmet Reşat getirilmiştir.


Sultan 5. Mehmet Reşat

Osmanlı devleti başındaki insanlar, ağır yenilgiler alarak çok yıpranmış olan, Osmanlı ordusunun, modernizasyonu için dış desteklere ihtiyaç duymuşlardır.O tarihlerde donanmamızın modernizasyonu İngilizlere, kara kuvvetlerin modernizasyonunu da Almanlara vererek, güçlü ve düşmanları ile baş edebilen bir Osmanlı var etmeye çalışmışlardır.( oysa o tarihlerde kuzuları kurtlara teslim edildiğini, her fırsatta anlatmaya çalışanlar olmuştur, ama dinleyen nerde )
1. cihan harbinin patlak vermesiyle ("pekala bunu her kez biliyordu") saflar meydana çıkmış, ve nihayet Osmanlı devleti Almanya ve Avusturya-Macaristan'la beraber, kurtlar sofrasına 1914 tarihinin Ekim ve Kasım aylarında resmen oturmuştur.
O tarihlere kadar donanmamızı idare eden İngilizler beklenen kahpeliği yapmış, parasını peşin vererek yaptırdığımız Yavuz ve Midilli isimli iki savaş gemimize el koyduklarını açıklamışlardır.


İNGİLİZLERDEN ALAMADIĞIMIZ GEMİLER YERİNE ALMANLARIN VERDİĞİ GEMİ GOBEN

( Kimi kaynaklara göre teslim töreni için İngiltere'ye giden Bahriyelilerimiz, gemilerden yaka paça dışarı çıkarılmıştır.)
Her gün yeni gelişmelerle dünya tarihinin değiştiği o aylarda, Almanlar bizlere her hususta tam destek vereceklerini açıklamışlardır.Kara kuvvetlerimiz başta olmak üzere, tüm ordularımızda hissedilir Alman askerleri üstünlüğü artık resmen baş göstermiştir.
Alman askerleri 1. dünya savaşında, hemen hemen tüm Osmanlı cephelerinde görev almışlardır.( Haremeyn olarak adlandırdığımız kutsal topraklar hariç, burada Fahrettin paşa gibi kudretli komutanlarımız vardı.Ancak İngiliz istihbarat subayı Aubrey HERBERK, Hicaz bölgesinde Alman asıllı subayların görev yaptığını kitabında iddia ediyor. )


LİMAN VON SANDERS

Çanakkale cephesinde ise, LİMAN VON SANDERS, VON DER GOLÇ VE WEBER PAŞA'LAR gibi, bir çok Alman cephelerde bulunmuşlardır. Ancak Alman askerlerinin tam sayıları kesin bilinmemektedir. Çanakkale'de çarpışmış bir Alman binbaşı olan CARL MÜHLMAN kendi yazmış olduğu eserde "Çanakkale'de yaklaşık 700 Alman askeri savaştı" diyor. Yerli yazarların yazdığı eserlerde ise, 70 kişiden 300 kişiye kadar rakamlar telaffuz ediliyor.
Çanakkale savaşlarında isimleri zikredilen Alman askerleri ki bunların başında LİMAN VON SANDERS gelir, yapmış oldukları icraatlar, haklı olarak eleştirilir. MUSTAFA KEMAL PAŞA, ENVER PAŞA VE AHMET FEVZİ Bey'le yapmış oldukları münazaralar sıkça Çanakkale yazılarında yer alır.
Nitekim bende Çanakkale'de yüz binlerce şehit vermemizde Alman idarecilerinde ihmali olduğunu düşünenlerdenim. Çanakkale savaşları esnasında kendilerini ölüme atarak cesaret göstermiş bir Alman askeri, okumuş olduğum hiçbir eserde karşıma çıkmadı.
Bizler Galiçya da onlar için can verdik,isimlerini bilmesekte Çanakkale'de azda olsa, can veren Alman askerleri olduğunu tahmin ediyoruz.
Bildiğimiz bir kişi var, oda HEMŞİRE MADAM ERİCA' DIR.Kedisine şükranla ve saygıyla anıyoruz. Allah toprağını bol etsin.

KAYNAK : Mustafa KESKİN

çanakkale peynir helvası
Copyright © Tarihe Gönül Verenler Topluluğu.